Výpočet a návrh řemenového pohonu
Správný výběr vhodného řemenového pohonu je klíčový pro bezproblémový provoz každého stroje. Nevhodně zvolený řemenový pohon se projevuje sníženou životností převodů, častým poškozením řemenů s nutností jejich výměny, poškozením ložisek či vysokými vibracemi. Využijte naši službu, v rámci které vám na základě parametrů vybereme nejvhodnější řemenový pohon přesně pro vaše strojní zařízení.
Výpočet řemenového pohonu pro váš provoz
Poskytněte nám (nezávazně) ve formuláři základní parametry a my na jejich základě vybereme vhodný řemen pro váš pohon. V případě dotazů volejte na číslo 569 427 754 nebo pište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Po odeslání formuláře se vám do dvou pracovních dní ozveme s návrhem, cenou i termínem dodání.
Nabídka řemenových pohonů
V dnešní době existuje mnoho typů řemenů určených pro rozdílné aplikace a parametry. Jiný typ řemenů použijeme pro pohon zahradní sekačky a jiný pro pohon rychloběžného obráběcího stroje. Na našem e-shopu najdete jak ploché řemeny, tak i klínové řemeny jednoduché i vícenásobné, a také synchronní hnací ozubené řemeny. Jsme autorizovanými prodejci řemenových pohonů od výrobců Optibelt, Contitech, SKF aj.
Řemenové pohony
Řemenové pohony se používají k přenosu kroutícího momentu mezi dvěma nebo více hřídelemi. Díky použití různých průměrů řemenic umožňují realizovat pohon jak "do pomala", tak i "do rychla". Pokud použijeme stejně velké řemenice, tak se samozřejmě převodový poměr nemění a hnací i hnané otáčky jsou totožné.
Rozlišujeme mezi pohony, které mají tvarové spojení s řemenicemi (ozubené řemeny) a pohony, kde přenos síly vzniká pomocí tření (klínové a drážkové řemeny).


Synchronní řemenové pohony s tvarovým spojením - ozubené řemeny
U ozubených řemenů k přenosu krouticího momentu dochází pomocí záběru zubů řemene do zubových mezer řemenice. Tyto pohony zajišťují silový, absolutně synchronní a bezprokluzový přenos výkonu. Dá se říci, že pohony s ozubenými řemeny jsou prakticky bezúdržbové, jejich účinnost uvažujeme na cca 98 %.
Struktura ozubených řemenů
Rozhodující pro přenos síly u ozubených řemenů jsou tažná vlákna, tzv. kord.
Máme různé druhy tažných vláken:
- ocelová
- skleněná
- aramidová
- nerezová
- karbonová
Vlastní ozubený řemen je tvořen pryžovou, příp. polyuretanovou složkou v kombinaci s povlaky z různých materiálů na zubové i vnější straně řemenu. pro zajištění větší odolnosti řemene. Povlak také zlepší a optimalizuje provozní vlastnosti řemene, může rovněž přispět ke snížení koeficientu tření.
Vrstvy řemene:
- Hřbet řemene
- Tažné kordy
- Zuby
- Nylonová tkanina

Tvary zubů, materiálové složení a oblasti použití
- lichoběžníkový (trapézový) tvar zubu (profil T, AT), z hlediska materiálu nejčastěji polyuretan s ocelovým kordem - pohony lineárních nebo dopravních aplikací
- zaoblené a kulaté zuby, obvykle syntetická pryž s kordy ze skelných vláken - hnací řemeny pro přenos výkonu, záběrem do ozubené řemenice zajišťují přenos energie

Třecí řemenové pohony - klínové řemeny
Výkon se v případě klínových řemenů přenáší prostřednictvím třecího záběru profilu řemene v klínové drážce řemenice. Oproti ozubeným řemenům musí být klínové řemeny předepnuty větší silou. To přináší vyšší radiální síly, které více zatíží ložiska v uložení hřídelí. Toto je třeba zohlednit při dimenzování pohonu. Klínové řemeny jsou proti ozubeným i méně účinné. Jejich účinnost je cca 95%.
Při výběru vhodného řemene je třeba kromě fyzikálních výkonových údajů (přenášený výkon, přepravovaná hmota, rychlosti, zrychlení atd.) vzít v úvahu i podmínky prostředí, zástavbový prostor (minimální a maximální průměr řemenic, šířka převodu, napínací kladky) a další faktory.
Abychom dokázali navrhnout řemen pro Váš pohon, musíme znát jeho základní parametry (přenášený výkon, převodový poměr, osovou vzdálenost atd.), vzít v úvahu i provozní podmínky, zástavbovou dispozici apod.


Zavolejte nám nebo se rovnou stavte
- Havlíčkův Brod
- Jihlava
- Brno
Havlíčkův Brod, Pod Kyjovskou 4166, 580 01 |
(+420) 569 427 754, (+420) 774 732 027 |
(+420) 569 421 512 |
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. |
Otevírací doba PO–PÁ: 7:00–16:00 SO: 8:00–12:00 |

Jihlava, Romana Havelky 306/19, 586 01 |
(+420) 567 216 103, (+420) 774 732 028 |
(+420) 567 215 666 |
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. |
Otevírací doba PO–PÁ: 7:30–16:00 |

Brno, Kšírova 649/263, 619 00 |
(+420) 543 250 994, (+420) 774 732 029 |
(+420) 543 251 042 |
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. |
Otevírací doba PO–PÁ: 7:00–17:00 SO: 8:00–12:00 |
