Nejběžnějším typem je valivé ložisko, jež tvoří obvykle vnitřní a vnější kroužek, mezi kterým se odvalují hladké kovové kuličky nebo válečky (popřípadě i jiné elementy), uložené v tzv. kleci. Přes tato valivá tělíska se přenáší příslušné zatížení, a tím dochází k volnému otáčení či posuvu odpovídajících strojních součástí.
S námi se mezi strojními součástkami neztratíte
Jsme plně k dispozici a nabízíme Vám své znalosti z oblasti např. ložiskových aplikací, průmyslových těsnění, pohonů a převodů, chemických přípravků, dílenského nářadí apod. Se znalostí provozních podmínek každé konkrétní aplikace dokážeme v souladu s požadavky zákazníka navrhnout a doporučit optimální technické řešení daného strojního celku.
Na telefonu jsme každý všední den do 16:00, na e-maily zpravidla odpovíme do 2 prac. dnů. Rádi vám zodpovíme všechny otázky a poradíme s výběrem.
Jak vám můžeme pomoci?
Blog o světe strojírenství
Jak se od sebe liší jednotlivá ložiska? Jak předcházet jejich poškození? A jak vybrat to nejlepší mazivo? Naše zkušenosti z oboru chceme hezky od základů předávat dál. A proto pro vás ty nejpalčivější témata pravidelně rozebíráme na našem blogu.
Slovník technických pojmů
Víte co znamenají zkratky Li, La, Ld, Le a Lw? Co je to roztečný průměr - Dp nebo třída konzistence NLGI? Pokud ano - skvělé. Pokud ne, slovník technických pojmů pro ložiska, řemeny či těsnění vám umožní rychle zorientovat v pojmech, se kterými se při nákupu či práci s těmíto produkty můžete setkat.
Poradíme na dálku i osobně
Ať už potřebujete pomoci s výběrem vhodného produktu nebo invididuální konzultaci při realizaci strojních celků, jsme tu pro vás. Díky naším skladovým zásobám vám po seznámení s požadavky obvykle nabídneme více než jednu variantu řešení. Neváhejte se na nás proto obrátit telefonicky, e-mailem nebo osobně na pobočce.
Nejčtenější články na blogu Mateza
Značení valivých ložisek může vypadat trochu jako věda, ale není to tak hrozné. I když na první pohled to nemusí být úplně jasné. Značení se skládá z kombinace čísel a také písmen.
Pokud má ložisko správně pracovat, musí být dobře namazáno. Dobře v praxi znamená to, že ložisko musí být domazáno ve správný čas, správným mazivem a v adekvátním množství. Pokud se nám to povede, výrazně prodlužujeme životnost ložiska a zamezujeme opotřebení a poruchovosti. V článku se dozvíte jak, kdy a čím správně ložiska mazat, abyste předešli zbytečným poruchám, odstávkám a v konečném důsledku k časovým a finančním ztrátám.
Padělaná ložiska z neověřených zdrojů stále prosakují do českých provozoven. Problém padělaných ložisek se bohužel týká všech významných výrobců ložisek. Tato ložiska mohou představovat velký problém i pro váš výrobní závod, pokud je omylem zakoupíte. A to jak z hlediska nákladů, tak i možných prostojů při selhání strojů. Jak tato ložiska poznat a jak jejich nákupu předejít?
Říká se, že není řemen jako řemen. Věděli jste, že už jen samotnou volbou správného řemenového převodu si můžete ušetřit řadu starostí a dodatečných nákladů? Nevhodný výběr řemenového převodu se totiž dříve nebo později projeví při běžném provozu – od snížené životnosti převodu, po vysoké namáhání a opotřebení ložisek až po řadu dalších komplikací.
Poškozená ložiska vedou k prostojům a ztrátě produktivity. Zjistěte, jak předcházet poškození, než bude příliš pozdě.